Kroky spolupráce

V následujících řádcích se Vám pokusíme přiblížit osvědčený způsob, jak získat z naší spolupráce co nejvíc.

Je na Vás, abyste přiložili ruku k dílu a nečekali, co bude - na to my nehrajeme. Tyto kroky nejsou povinné, protože Vám samozřejmě může stačit třeba jen rada po telefonu, ale pokud to se svou prací myslíte vážně, pak doporučujeme tento postup.

Současně musíme zdůraznit, že pokud jej nedodržíte, tak nečekejte, že my budeme dělat něco navíc pro Vás. Je to pro nás ztráta času, protože máme možnost pomáhat raději těm, kteří to berou poctivě krok za krokem, kde máme větší šanci na efektivnost. Prostě se musíte snažit Vy.

1) Přečtěte si „povinnou četbu“

První povinnou četbou je náš web. Projděte si například i sekci určenou vedením zařízení, kde jsou všelijaké informace o organizování animoterapeutických programů apod. Literatury je obecně málo a je to problém, takže o to víc očekáváme snahu z Vaší strany si přečíst alespoň to málo, co už je.

Aktuální seznam doporučené literatury je zde.

Čtěte pozorně, dělejte si poznámky. Pokud stěžejní literaturu nenajdete v knihovně, nestěžujte si a prostě si jí kupte, určitě se bude hodit i v budoucnu.

V tomto oboru budete muset nastudovat literaturu ze třech základních zdrojů:

 • Vše, co je dostupné o animoterapii jako takové (viz seznam)
 • Informace o daném druhu zvířat, které Vás zajímají (veterina, etologie, fyziologie apod.) toto najdete běžně v knihovnách a distribuci
 • Informace o práci s klienty v dané oblasti a to i v kontextu práce bez zvířat (psychologie práce s klientem, metody běžné terapie/aktivit, etika práce, typy postižení/znevýhodnění, provozní záležitosti v zařízeních apod.). Tyto informace musíte vědět, abyste dokázali posoudit v čem je animoterapie stejná či odlišná od jiných terapií a také jak by se dala zapojit s ohledem na potřeby klientů – tj. musíte znát nejen zvířata, ale hlavně klienty! Toto je také běžně k dispozici a každý vyučující Vám určitě rád doporučí tu nejvhodnější literaturu s ohledem na Vaše téma

Proč je to důležité:

 • je to něco, co můžete udělat sami a teď hned
 • najdete tam i kontakty na různé lidi a organizace, které se tímto tématem zabývají
 • pokud si to opravdu prostudujete, napadnou Vás otázky, které budou skutečně „k věci“ (odmítáme omílat základní informace donekonečna, když si je můžete přečíst - naopak Vám rádi vysvětlíme, co Vám na tom nebylo jasné)
 • možná se Vám začne rýsovat několik nápadů na témata Vaší práce, pokud je ještě nemáte
 • možná Vás napadne, jaké metody výzkumu můžete použít, protože už je popisuje někdo jiný
 • musíte mít zvládnutou alespoň základní terminologii a teorii, abychom se vůbec mohli o něčem bavit

2) Přihlašte se na kurz / přijďte se podívat na zkoušky

Zcela jistě nebudeme trávit čas tím, že bychom Vám osobně přednášeli, co se můžete hromadně dozvědět na kurzu. Takže prvním krokem je zjistit si aktuální stav přihlášek, což ví Věra. Kurzy jsou přibližně každý půlrok, takže opravdu neváhejte. Míša o tomto nic neví, takže termíny, ceny, objednání ubytování apod. vše vyřizujte s Věrou.

Na kurz si obvykle bereme s sebou 1-2 studenty na organizační výpomoc, kde kromě toho, že si poctivě odsedíte přednášky a ukázky budete mít možnost se podílet na organizaci kurzu, takže se Vám to dá započítat i do praxe. Jsou tam také praktické ukázky, fotky, videa apod. Uvidíte také zkoušky a můžete si je nafotit – leckde v zařízeních se nesmí fotit, takže alespoň tyto fotky mohou pomoci. Protože míváme hodně zájemců, kteří nás sami dopředu kontaktují, často se stává, že kurzy jsou vzhledem k omezené kapacitě rychle zaplněné, aniž by byly oficiálně vyhlášené. Proto kontaktujte Věru, vysvětlete jí svou situaci a požádejte jí o možnost „jet na kruz jako student“. Nemůžeme to samozřejmě slíbit, ale třeba se Vám poštěstí.

Pokud z organizačních nebo čaosvých důvodů nemáte možnost dorazit na kurz, přijeďte se alespoň podívat na nejbližší zkoušky canisterapeutických psů. A to i když třeba chcete psát o jiném typu zvířat – máte zde možnost vidět simulované situace z kontaktu zvířete a klienta … a jedinečnou příležitost získat osobní kontakt s pracujícími týmy. Zkoušky jsou veřejně přístupné, můžete zde fotit, po vzájemné dohodě natočit si interview s pracujícími canisterapeuty, rozdat dotazníky atd. Po zkouškách také věnujeme čas organizačním záležitostem a osobním konzultacím, takže je to jedna z mála příležitostí, kdy se Vám můžeme věnovat osobně a jsme všichni po ruce.

3) Zajistěte si možnost praxe

Projděte si náš web. V sekci, kde představujeme práci jednotlivých týmů, najdete zběžné informace o tom, v jaké oblasti působí a v jakých zařízeních pracují. Vyberte si jak podle místa, tak hlavně podle zaměření, aby to bylo relevantní k Vašemu oboru. Potom kontaktujte Věru, které sdělte jména a čísla vybraných týmů. V tomto ohledu nemůžeme vůbec nic slíbit, ale je to cesta. Věra týmy buď obešle s Vaší žádostí nebo Vám na ně dá kontakt rovnou.

V případě potřeby (zcela určitě, pokud máte zájem o praxi) dostanete k vyplnění ještě prohlášení o mlčenlivosti. Co se mlčenlivosti týká, samozřejmě stěžejní je zachování anonymity klientů, pokud o nich od některého canisterapeuta dostanete informace nebo půjdete na praxi do zařízení a dále zachování interních informací, se kterými přijdete do styku v rámci společnosti. Před odesláním si také pořiďte kopii, kterou můžete ukázat v zařízení. Mlčenlivost je nutné vytisknout, podepsat a poslat Míše šnečí poštou.

K dispozici je také formulář pro souhlas klientů s pořízením záznamu, pokud tam budete chtít natáčet nebo fotit. V mnoha zařízení již mají tento souhlas zajištěn, ale pokud jej budete potřebovat, máme na to připravenou šablonu.

Více o praxi zde.

4) Zvolte si téma

Možnosti praxe budou do velké míry definovat téma Vaší práce za Vás. Jestli jste si mysleli, že by Vás zajímala canisterapie u nevidomých dětí, ale zrovna tam nikdo v dostupné vzdálenosti nepracuje, budete se muset rozhodnout, jestli chcete pracovat na tématu dětí nebo tématu nevidomých a z jednoho nebo druhého slevit. Nebo prostě najít jiné téma. Pokud Vás téma nenapadlo u čtení literatury, pomůže účast na kurzu. Tam se díky osobní zkušenosti potkáte nejen s tím, jak výborně animoterapie funguje, ale také kde jsou její úskalí, takže najednou „bude co řešit“.

Zde najdete další pojednání o tom, Jak si zvolit téma?

5) Využijte možnosti konzultací

Ideálně někde v tomto bodě už budete mít plnou hlavu otázek, které jsou opravdu k věci, jsou jedinečné a „jen Vaše“. Teoretické věci můžete prokonzultovat s Míšou, pokud půjde o otázky specifických postižení apod., je to lepší probrat s Ivou. Možností je několik a, prosíme, respektujte toto pořadí:

 1. Ideální jsou osobní konzultace. Odchytnout si nás můžete během většiny akcí, pokud s námi pojedete na kurz, tak samozřejmě také na pokoji, u oběda nebo cestou. Očekáváme, že to uděláte, od toho jsme tam. Další příležitostí jsou zkoušky psů. Občas budeme pořádat i konzultační setkání, takže pokud tato možnost je v blízké době, je absolutně preferována! Na webu najdete tohoto dokumentu je seznam nadcházejících akcí, kde nás můžete odchytit.

 2. Konzultace přes Skype jsou velice efektivní. Máme dojem, že studenti, kteří využívali Skype „z nás dostali“ zdaleka nejvíc. Skypové konzultace se dají dopředu naplánovat, nikoho nestojí peníze a v klidu si můžeme popovídat. Pokud máte jednoduchou otázku, zkuste nám jí napsat do chatu, třeba na to zrovna bude čas. Pokud jej nemáte, je na internetu zdarma ke stažení, potřebujete jenom rychlý internet a sluchátka.

 3. Telefon je taky možnost, pokud jste movitější. Rozhodně voláte Vy nám, nikoli my Vám. Pokud máte jen pár specifických otázek, obvykle to je rychlejší cesta. Na zaslané sms neodpovídáme.

 4. E-mail je sice zadarmo, ale co se dá domluvit osobně nebo hlasem, by e-mailem trvalo donekonečna. Pak vznikají vleklé e-mailové konverzace, které nikam nevedou. Takže e-mail, prosím, raději ne, ale pokud není jiná možnost nebo máte jen krátký dotaz, tak samozřejmě pište.

Všechno jasné? Můžete nám poslat žádost o konzultační služby, které jsou pro studenty samozřejmě zdarma.

  ©2009 Web design:
www.preklady-korektury-webdesign.cz

©2009 Obsah:
Anitera o.p.s.

Všechna práva vyhrazena.